//ut.bible(pl) by shuuk'Flocutus translated by best|Shiro_4
 
[Controls] [Graphics] [Dodging] [Map Control] [Underdog] [Timing] [Lead] [Sounds] [Respawning] [Prediction] [Suprise] [Shieldbug] [Tricks] [FeignDeath] [General]

:Hammer: :Enforcer: :Bio: :Schock: :Pulse: :Ripper: :Minigun: :Flak: :RL: :SniperRifle:
Controls

Zacznijmy od podstaw. Najważniejszą sprawą, o której myślę jest ustawienie kontrolerów. Mocno zalecam używać kombinacji: mysz/klawiatura albo trackball/klawiatura. Niektórzy ludzie radzą sobie świetnie z bardziej egzotycznymi manipulatorami jak joystick czy joypad, ale większośc używa myszy i klawiatury.

Ustawienie klawiszy jest osobistą sprawą. Nie będziesz grał tak dobrze jak mistrz używając jego ustawień. Jedyna rzecz, która ma znaczenie to to, aby mieć łatwy i szybki dostęp do każdego klawisza.

Czułosć myszki nie powinna być mniejsza niż 8cm/360°, ani większa niż 12cm/360°. Jeśli zmniejszysz czułość, będziesz miał lepszą celność z broni punktowych, jeśli zaś zwiększysz, lepiej będziesz celował z broni opóźnionych lub wymagających refleksu, takich jak: RL, flak, bio ripper i drugi tryb ASMD. Moja czułość ustawiona jest na poziomie 12cm/360°, co jest najniższym ustawieniem na którym da się jeszcze jakoś grać.
Jeśli posiadasz mysz PS/2, namawiam cię do użycia programu PS/2 rate, dzięki niemu twoje ruchy nabędą precyzji. Jeśli masz mysz szeregową, powinieneś pomyśleć nad kupnem myszy PS/2 lub lepiej USB, gdyż częstotliwość myszy szeregowej to tylko 40Hz, a myszy USB 125Hz i PS/2 200Hz. USB to najlepszy wybór, gdyż częstotliwość zawsze utrzymuje się na poziomie 125Hz w przeciwieństwie do PS/2, kiedy to spada ona przy wykonywaniu krótkich ruchów.


W menu weapons powinieneś wyłączyć automatyczne przełączanie się broni, aby mieć pełną kontrolę nad ich zmianą.

Tutaj możesz pobrać mój user.ini. Spójrzcie na moje klawisze:                               "Dostęp do wielu klawiszy"   "Dobra stara 3 przyciskowa mysz na podkładce godlike func-pad"


poruszanie się:
Left Mouse:   move forward
Right Mouse:    move back
Z:   strafe left
I:   strafe right
U:   jump
J:   duck
K:   walking
    
atak: 
Space:    primary fire
Alt:   secondary fire
Comma:    instant rocket fire and/or switch to Rocket Launcher
bronie:
5:   Impact Hammer
6:   Enforcer
7:   Pulse Gun
8:   Minigun
9:   Shock Rifle
0:   Sniper Rifle
O:   Bio Rifle
P:   Ripper
   
inne:
Middle Mouse:    scoreboard
F:   throw weapon
D:   Feign Death

Teraz trochę wyjaśnień. Używam ustawienia "zuij". Klawisze te znajdują się na środku klawiatury, dzięki czemu mogę obsłużyć ich więcej(23), niż na jakimkolwiek innym ustawieniu. Obsługa tylu klawiszy nie liczy się tak bardzo przy graniu 1on1, ale jest to bardzo użyteczne w rozgrywkach grupowych.
Strzelam klawiszem spacji i altem, do przodu i do tyłu poruszam się zaś używając myszy. Nie strzelam myszą jak większość graczy FPS, ponieważ podczas naciskania, zmienia ona trochę swoje położenie. Nieważne czy chcesz czy nie, ale używanie jej do strzelania zmniejsza twoją celność. Jedyną wadą mojego ustawienia jest to, że nie mogę wykonać skupionego strzału z RL (primary i alternate fire), ponieważ mam tylko jeden palec (kciuk) dla obsłużenia pierwszego i alternatywnego trybu ataku.


Proponuję abyś używał najmniej alisów jak tylko możesz, ponieważ gdy będziesz próbował wykonać więcej niż jedną komende/alias, lagi w UT często uniemożliwaja ich wykonanie. Daltego też używam jedego małego aliasu połączonego z jedną komendą, np. przestawienie na instant rockets, połączone z komendą ataku i powrotne przełączenie na multirocket, gdy puszczam klawisz:
"setinstantrocket 1 | fire | Button bFire | onrelease setinstantrocket 0"

Kolejnym aliasem, którego używam jest pojawienie się tablicy z wynikami po naciśnięciu przycisku, a schowanie po puszczeniu:
"ShowScores | onrelease showscores"

Następną rzeczą, którą zmieniłem jest, zaniżenie czasu wykonywania dodge'a w user.ini do 0.185, dzięki czemu nie wykonuje już ich przypadkowo: DodgeClickTime=0.185000

Tutaj macie kilka aliasów, które mogą wam się przydać:
grupowanie broni:
Z tym bindem możesz wybrać najlepszą broń z listy:
"switchweapon 8 | switchweapon 4 | switchweapon 9"

Gdy naciśniesz select best weapon bind wybierze Rocket Launcher (broń 9), a jeśli nie masz RL lub amunicji , wybrany zostanie ASMD (broń 4), a jeśli zaś nie masz także schocka to wtedy zostanie wybrany flak (broń 8). Njalepiej w tym aliasie umieścić bronie do siebie podobne, jak pulse i mini: "switchweapon 5 | switchweapon 7" lub jak enforcer i sniper rifle:
"switchweapon 2 | switchweapon 10".

symulowanie śmierci:
Ten bind sprawia, że śmierć, wygląda bardziej realistycznie. Po prostu pod klawisz musisz podbindować wyrzucanie broni i udawanie smierci ,wygląda to tak jakbyś wypuszczał broń umierajając. Nie polecam używania tego częściej niż raz na 1000 lat (-;
"throwweapon | feigndeath"

walk&jump:
Z tym bindem możesz skakać normalnie wtedy, gdy masz buty możesz, więc je zatrzymac na skoki których naprawdę będziesz naprawdę potrzebował. Powinieneś jednak wiedzieć, że ten skok nie jest tak wysoki jak normalny.
"walking | jump"


Ponieważ mój setup jest bardzo niecodzienny, możesz ściągnąć user.ini kilku moich kumpli z klanu Ocrana.
Cptmeat
Fragmaster
Loser
Mr.Frost
Suicidesmurf
Titan